Цікаві факти про стоматологію
Як ви гадаєте, чий зуб був найдорожчим в історії? У 1816 році один аристократ придбав зуб Ісаака Ньютона за 730 фунтів (на сьогодні це приблизно 3,241$), а після цього вправив його в свій перстень.
- Появою бору ми забов'язані Джону Грінвуду, який спроектував його в 1790-му році.
- Вже у 200-400 роках до н.е. народи Африки, Азії та Північної Америки у своєму побуті користувалися приладдям, що нагадують сучасні зубні щітки, в той час як до Росії щітки прибули лише в 18 сторіччі.
- Перші стоматологи з'явились ще в 7 сторіччі до н.е. Ними були етруски, котрі виготовляли мостоподібні протези із зубів ссавців чи підручних матеріалів, і стійкості таких протезів було достатньо для жування.
- У Китаї таке захворювання як пультпіт вміли лікувати більш ніж 4000 років тому завдяки голковколюванню. Вливаючи на певні 24 точки тіла у правильних комбінаціях, стародавні китайські лікарі допомагали хворим швидше одужувати.
- Деякі люди слідкують за станом здоров'я своїх хатніх улюбленців ретельніше, ніж за власним. Яскравим прикладом став Джордж Вашингтон, котрий втратив майже всі власні зуби, на відміну від своїх шести коней. Адже він щодня вимагав перевіряти їм зуби і старанно їх вичищати.
Першою жінкою, котра змогла стати дипломованним стоматологом у США, стала Люсі Тейлор у 1976 році.
- Справжній "скарб зубної феї" був знайдений у 1903 році. Італійський стоматолог при монастирі Оспедоле колекціонував всі видалені їм зуби за період із 1868 по 1903 р. Коли їх перерахували, виявилось, що дантист зберігав 20007444 екземплярів. Якщо порахувати середню кількість вирваних ним зубів за день, вийде приблизно 185 зубів.
- Імплантологія не такий вже і новий напрямок у стоматології. Археологічні свідчення про перші імпланти відносяться до часів Александра Македонського. Замість зубів у знайденому черепі були імпланти із панциря морських мідій. Експонат досить оригінальний, адже зазвичай матеріалом слугували кістки інших тварин.
- У СРСР імплантації не було. Уся ця галузь стоматології була заборонена в зв'язку з відповідним наказом 1958 року до 1986 року. Проте вченим дозволялось проводити навчально-дослідницькі роботи і захищати дисертації на цю тематику.
- Перший дослід по трансплантології провів Н. Н. Знаменський 27 листопада 1890 року. Операція проводилась на дворічному собаці, після видалення різців, йому встановили порцелянові зуби. Після цього також проводились експерименти по імплантації інших порцелянових і каучукових імплантів.
- Модне - це добре забуте старе. Для тих хто знає, що таке скайси (SKYCE), буде цікавим той факт, що першими робити прикраси із зубів з заклепками з ізумрудів, нефритів і рубінів, почали ще тисячу років тому індійці майя.
Перший локальний анестетик амідного ряду був лідокаїном, і синтезував його Нільс Лофгрен у 1943 р. До сих пір він є основним і найбільш ефективним препаратом, що використовується у всьому світі.
- Першими фторвмісну пасту випустили британці 45 років тому. А звичні нам у побуті зубні щітки виготовлялись вже у 1789 році. До цього люди чистили зуби підручними засобами, починаючи від гілок, закінчуючи ватними тампонами. Сьогодні вже є електронні зубні щітки, проте широкого попиту вони не набули, у Англії ними користуються лише 12% населення.
- Чи знали ви, що у селах Середньовіччя більшість жителів мали голлівудські посмішки. Таке відкриття зробили німецькі вчені, досліджуючи залишки селян, що жили у період з V по IX сторіччя. Пояснюють цей феномен тим, що в ті часи більшу частину раціону складали овочі та каші на воді. Таку грубу їжу потрібно було довго пережовувати, тому зуби селян постійно тренувались і шліфувались. Як результат, не зважаючи на те, що вони не мали жодного уявлення відносно засобів гігієни, іх посмішкам могли б позаздрити майже всі сучасні зірки.
- Навіть первісні люди доглядали за своїми зубами. Вчені знайшли глибокі відмітини біля корінців зубів, з чого зробили висновок, що вони чистили їх пагонами трави, замість зубочисток. Звичайно, з такою теорією погоджувались не всі, так як у сучасних людей таких відмітин не залишається. Проте трави містять силікати, на відміну від деревини, тому вчені припустили, що саме вони лишають ці сліди. Після додаткових досліджень, використовуючи замість зубочисток пагони трав, що використовують бабуїни для очищення зубів, вчені виявили, що на людських зубах також з'явились відмітини від силікатів, чим і підтвердили свою теорію.
Декілька сторіч тому в Британії в якості подарунку молодятам були популярні зубні протези. Тоді люди дуже рано втрачали зуби, і навіть спеціально прискорювали цей процес змолоду, тому з часом протези ставали просто необхідними.
- Зубна паста не новий продукт, як багато хто вважає. Перші знахідки з її згадками з'являються ще в стародавньому Єгипті, приблизно 5 тис. років тому. На той момент вона складалася з пемзи і вина. Потім, починаючи з епохи Римської імперії і до 18 сторіччя до складу зубної пасти входила сечовина. Аміак, що входить до її складу, має чудові очисні властивості. І сьогодні аміак входить до складу більшості зубних паст, що ми можемо знайти на поличках магазинів.
- У 1848 році для протезування зубів вперше використали вулканічний каучук. На протязі наступних 100 років, він використовувався як основа для протезів, доки в один момент його не замінила більш дешева та безпечна акрилова пластмаса.
- У 60-х роках XVII сторіччя дантист У.Ф. Семпл зробив патент на власний винахід - жувальну гумку, чим навіки записав своє ім'я до інших невдалих винахідників. Він стверджував, що вона мала виготовлятись із суміші каучуку, вугілля, крейди і групи ароматизаторів. Він був впевнений, що така гумка буде оздоровлювати поверхню зубів, і служити вона мала б дуже довго за рахунок високої міцності каучуку.
вагаєтесь? ми допоможемо підібрати лікаря
Ми завжди раді вам допомогти. Зателефонуйте нам за номером нижче або запишіться на безкоштовну консультацію
(098) 700-36-70